تحلیلگر آمریكایی: بعید است آمریكا در سوریه دخالت نظامی كند

» سرویس: بین الملل - گزارش و تحلیل

یك تحلیلگر سیاسی در آمریكا اظهار داشت: به‌رغم فشار جمهوری‌خواهان آمریكا برای اقدامات بیشتر در قبال سوریه، بعید به نظر می‌رسد كه آمریكا و متحدش ناتو به طور مستقیم خود را وارد ناآرامی‌های سوریه كنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، واین وایت، یك تحلیلگر سیاسی در موسسه خاورمیانه در آمریكا اظهار داشت: این به خاطر آن است كه ارتش سوریه یكی از نیرومندترین و مجهزترین ارتش‌ها در جهان عرب است و به خاطر جنگ با اسرائیل همیشه در آماده باش دائمی بوده است.

وی اظهار داشت: در مقایسه با عملیات ناتو در لیبی كه در زمان معمر قذافی، دیكتاتور سابق لیبی دارای یكی از بی‌كفایت‌ترین و نامجهزترین ارتش‌های جهان عرب بود، ناتو نمی‌تواند عملیاتی علیه سوریه انجام دهد.

این تحلیلگر كه پیشتر در وزارت خارجه آمریكا معاون دفتر اطلاعات و تحقیقات در امور شرق دور و جنوب آسیا بود، اظهار داشت: حمله به سوریه فراتر از توانمندی‌های ناتو است.

وی ادامه داد: جغرافیایی سوریه یك مانع بزرگ دیگر بر سر راه حمله ناتو به این كشور است و جغرافیای این كشور به هواپیماهای ناتو اجازه نمی‌دهد كه به راحتی رفت و آمد داشته باشد.

كاخ سفید روز چهارشنبه تاكید كرد: ارتش آمریكا در سوریه دخالت نظامی نمی‌كند. با این وجود بسیاری از جمهوری‌خواهان خواستار انجام اقدامات بیشتر آمریكا علیه سوریه هستند.

سناتور لیندسی گراهام كه یك جمهوری‌خواه است، روز پنجشنبه به شبكه خبری فاكس نیوز گفت: فكر نمی‌كنم كه اقدامات در قبال سوریه كافی باشد.

گراهام كه عضو كمیته سرویس‌ نیروهای مسلح مجلس سنای آمریكا است، اظهار داشت: كنار رفتن هر چه سریعتر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از قدرت در راستای منافع امنیت ملی ما است زیرا ایران در حال رصد اقدامات ماست.

تنها چند ساعت پس از اینكه قطعنامه سازمان ملل علیه سوریه به خاطر مخالفت روسیه و چین در شورای امنیت وتو شد، گراهام چنین اظهاراتی را بیان داشت. روسیه و چین مخالف هرگونه تهدید و یا تحریم علیه سوریه هستند و اعلام كردند تحریم‌های یك جانبه، سوریه را دچار جنگ داخلی می‌كند. آمریكا و متحدان اروپایی‌اش خواستار تمدید 45 روزه ماموریت صلح‌بانان سازمان ملل در سوریه شدند. آنها همچنین خواستار ادامه تحریم‌ها در صورت ادامه خشونت‌ها در این كشور شدند.

گراهام تاكید كرد: آمریكا باید مخالفان سوریه را مسلح كند و منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان سوریه اعلام شود تا از مردم محافظت شود.

در درگیری‌های روز پنجشنبه در دمشق و اطراف آن ارتش سوریه تلفات سنگینی را به مخالفان این كشور وارد كرد. هم‌اكنون بسیاری از مردم دمشق به مناطق دیگر گریخته‌اند.

انتهای پیام